BİROL GİRAY

TR

Müzik hayatına İstanbul’da başlayan Birol Giray, ‘BeeGee’ ismiyle 1980’lerin sonunda ’Annabel’s’ Londra’da yeteneklerini geliştirerek Türkiye’de eğlence sektörü ve müzik radyoculuğu konularında önemli başarılara imza atmıştır.

Kurucuları arasında rol oynadığı Staras ve Power FM görevleriyle eşzamanlı organizasyon alanında Ahmet San ile önemli çalışmalar gerçekleştirmiş, 1997 yılında kurulan ve halen Türkiye’nin en önemli müzik organizasyonlarının arkasında yer alan Production Department’ı takiben, 1999 yılında Türkiye’nin en büyük elektronik müzik markası ve radyosu FG’yi yaratarak şirket-gruplarına 2005 yılında eşsiz müzikal kaliteye sahip Lounge FM’i dahil etmişlerdir.

İş yaşantısını ve 30 seneyi aşan DJ’lik kariyerini sayısız Avrupa turu ile birlikte sürdüren BeeGee yayınladığı melodik tekno altyapılı parçaları ile yurtdşında ses getirerken; ülkemizde yer aldığı projelerde de vizyon farkını ortaya çıkartmıştır. Müzik endüstrisinde kazandığı deneyimi sektörün her alanında ve yeni yeteneklerin global arenaya kazandırılması için çalışmalarına devam eden BeeGee 2020 yılında KOZA isimli plak şirketini kurdu.

BeeGee daha önceki parçalarından ve çaldığı setlerden aşina olduğumuz performanslarına Türkiye’de ve Berlin’in efsanesi “Kater Blau” ile “Watergate” ve Mykonos’un bölgede benzeri görülmemiş bohem mekanlarından “Alemagou”da devam etmektedir.

Daft Punk, Jamiroquai, The Prodigy ve türünün önemli örneklerinden sayısız isimi çeşitli organizasyonlarında türk dinleyicilere ulaştırmış olmanın yanı sıra, uluslararası çevrede de dikkat çeken Electronica Festival ve Chill-Out Festival organizasyonlarını ise halen başarıyla sürdürmektedir...

ENG

‘BeeGee" story is a mixture of deep, dark beats and melodic techno grooves.

Originally from Istanbul based in Paris.

He started his career in Istanbul and developed his skills playing at Annabel’s London in the late 80’s and thousands of gigs until today.

Besides DJing, he is the co-founder of Turkey’s most important event and radio company. “Future Generation - FG 93.7” (founded in 1999) and radio FG 93.7’s festival brand “Electronica Festival” (founded in 2004)

The other radio brand was found and added to the company; “Lounge FM 96” in 2005, serving unique and eclectic musical tastes on air. In 2006 the festival brand for this radio, the “Chill-Out Festival” was created.

He organized countless events including Daft Punk, Jamiroquai, The Prodigy and many more. BeeGee is still the director of his company and its international festivals; "Chill-Out Festival” and “Electronica Festival”.

He continues his artist career under the new label “Koza” founded by him in 2020 to further shape the
sound for our times.

resim1 resim1
beegee maske beegee maske
>
x

e-Bülten'e Kaydol